MERİNOS AKKM VE BİNTED PERSONELİNE ENERJİ TASARRUFU ANLATILDI

01 TEMMUZ 2016

BASIN BÜLTENİ

MERİNOS AKKM VE BİNTED PERSONELİNE ENERJİ TASARRUFU ANLATILDI
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞTİRAKLERİNDEN BİNTED’İN MERKEZ PERSONELİ İLE MERİNOS AKKM PERSONELİNE YÖNELİK ‘ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU’ EĞİTİMİ VERİLDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan Binted’in merkez personeli ile Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) görevli personele ‘Enerji Verimliliği ve Tasarrufu’ eğitimi verildi.

Personelinin kişisel gelişimine yönelik eğitimlere devam eden Binted, merkez personeline ve Bursa’nın en önemli merkezlerinden biri olan Merinos AKKM’de görevli personele yönelik ‘Enerji Verimliliği ve Tasarrufu’ eğitimi verdi. Elektrik Mühendisi ve Enerji Verimliliği Uzmanı Şevki Dükkancılar tarafından verilen eğitimlerde, dünyadaki enerji çeşitleri, enerji tüketimi, yeni arayışlar, son gelişmeler hakkında bilgiler verildi. İnsanoğlunun kısa vadede fosil yakıtlardan vazgeçemeyeceğini anlatan Dükkancılar, doğanın kendi kaynaklarından yararlanarak ve teknolojiyi kullanarak bu bağımlılığın azaltılmaya çalışıldığını belirtti. Türkiye’nin doğal kaynaklar bakımından zengin olduğuna dikkat çeken Dükkancılar, güneş, rüzgar ve su gibi değerlerden enerji elde edildiğini, ihtiyacı karşılamamasına rağmen bir nebze de olsa dışa bağımlılığı azalttığını belirtti.
İşyerinde ve evlerde enerji tasarrufu için yapılabileceklerin anlatıldığı eğitimde, enerji verimliliğinin ve tasarrufun kişisel mesele olmadığı, ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu ifade edildi. Yeni düzenlemelerle konutlarda mantolamanın ve enerji tasarrufunun arttırılmaya çalışıldığını anlatan Dükkancılar, her konuta enerji kimlik belgesinin verileceğini, enerji tasarrufu az olan konutlara yaptırımlar getirileceğini dile getirdi. Binalarda ısı kaybının yüzde 40 duvarlardan, yüzde 30 pencerelerden, yüzde 17 kapı ve aralıklardan, yüzde 7 çatıdan, yüzde 6’da tabandan olduğunu söyleyen Dükkancılar, mantolamanın önemine dikkat çekti. Dükkancılar, yapılacak ufak değişikliklerle evlerde ve işyerlerinde yüzde 30’a varan tasarruflar sağlanabileceğini belirtti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ