BUSKİ PERSONELİNE ‘İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’ EĞİTİMİ

02 OCAK 2017

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ PERSONELİNE ‘İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’ EĞİTİMİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE BİNTED LİMİTED ŞİRKETİ TARAFINDAN ORTAKLAŞA DÜZENLENEN ‘İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’ SEMİNERİ, MERİNOS AKKM’DE İKİ GÜN BOYUNCA YAPILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü ve Binted Limited Şirketi, çalışanlara yönelik ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ eğitim semineri düzenleyerek personelin iş güvenliğine önem veriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü ve Binted Limited Şirketi tarafından ortaklaşa düzenlenen seminer, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda iki gün boyunca yapıldı. Seminerin açılışında konuşan BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Talat Özen, çalışanları iş güvenliği konusunda bilinçlendirmeye önem verdiklerini belirtti. Yapılan araştırmaların, iş kazalarının birinci derecede kişisel hatalardan kaynaklandığını gösterdiğini vurgulayan Özen, iş güvenliğini sağlamada alınması gereken önlemlerin önemine dikkat çekti. Çalışanların birbirleriyle ilgilenmesinin hem iş sağlığı, hem de iş güvenliği sağlamada rol oynadığını söyleyen Özen, personel arasındaki saygı ve sevgi bağlarının önemine işaret etti.
BUSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Adem Vural ise iş sağlığı ve güvenliği kavramı içerisinde yer alan bütün unsurların aynı zamanda çalışanlarla işverenler arasındaki karşılıklı memnuniyet zeminini oluşturduğunu vurguladı. BUSKİ’nin büyük bir kamu kurumu olduğuna işaret eden Vural, iş sağlığı ve güvenliğinin gereklerini yenilikçi ve ihtiyaçlara yanıt veren anlayış doğrultusunda yerine getirdiklerini ifade etti.

BİNTED Genel Müdürü Muhammed Sütçü de iş sağlığı ve güvenliği yasasının işyerlerindeki sağlık ve güvenlik şartlarının sağlanması ile mevcut şartların iyileştirilmesini amaçladığını dile getirdi. Yasanın amaçlarından birinin de çalışılmasından mutluluk duyulan, kurum aidiyeti bilincinin geliştiği işyerlerinin mevcudiyetini oluşturabilmek olduğunu söyleyen Sütçü, BİNTED’in büyük bir aileyi temsil ettiğini anlattı. Sütçü, yasanın gerekleri doğrultusundaki yenileşmeyi ve sürekli iyileştirmeyi hedefleyen çalışmalara bütün hızlarıyla devam ettiklerini dile getirdi.

BUSKİ İş Güvenliği Uzmanı Yusuf Fatih Çay da BUSKİ’deki iş güvenliğini ve sağlığını sağlamaya yönelik yapılan çalışmalardan söz etti. “İlk Yardım Eğitimi” başlıklı sunumda bulunan BUSKİ İşyeri Hekimi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yılmaz Unutmaz ise acil müdahale gerektiren vakalarda ilk yardımın önemine işaret etti. Herhangi bir hastalık yada kaza durumlarında kişinin hayata tutunabilmesi için yapılan ilaçsız müdahalelerin “ilk yardım” tanımı içerisinde yer aldığını belirten Unutmaz, her bireyin mutlak surette ilk yardım eğitimi alması gerektiğini vurguladı.
BUSKİ Sivil Savunma Uzmanı Münir Yılmaz da sunumunda, yangın kavramının içerdiği unsurlara ilişkin genel bilgilendirmede bulundu. Yangının tanımı, yanmanın çeşitleri, yangının çıkış sebepleri ve yangında ilk müdahale konularında bilgi veren Yılmaz, yangın tüplerinin kullanımına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ